Wysoki kontrast
Menu

Strona - archiwum Koalicji Masz Głos, Masz Wybór

Czy głosujemy tylko po to, aby wygrać?

Co motywuje do udziału w wyborach? Czy głosującym chodzi tylko o wsparcie konkretnej partii? Koalicja Masz Głos, Masz Wybór podsumowuje, czym Polacy i Polki kierują się przy wyborach parlamentarnych. Pomyśl, co kieruje Tobą, a potem idź i zagłosuj!

Według wrześniowego sondażu CBOS udział w nadchodzących wyborach zapowiada 60% osób uprawnionych do głosowania. Choć 4 lata temu deklarowana frekwencja na miesiąc przed wyborami wynosiła tyle samo, a ostatecznie zagłosowało tylko 48% wyborców i wyborczyń, tym razem można spodziewać się wyższego wyniku – zainteresowanie wyborami jest aż o 10 punktów procentowych wyższe niż przed poprzednimi wyborami parlamentarnymi.

Najbardziej oczywistą motywacją do udziału w wyborach wydaje się chęć współdecydowania o kierunkach rozwoju państwa poprzez wsparcie partii, której program popieramy. Według badań CBOS 61% osób deklarujących udział w wyborach zamierza oddać głos na konkretną, bliską im partię. Z badań dr Marty Żerkowskiej – Balas przeprowadzonych po ostatnich wyborach parlamentarnych wynika jednak, że według 90% wyborców i wyborczyń udział w głosowaniu jest ważny nawet wtedy, gdy popierana przez nich partia nie ma szans na zwycięstwo.

Do udziału w wyborach, poza wsparciem konkretnej partii, motywuje Polaków:

  • przekonanie, że udział obywateli w wyborach jest ważny dla utrzymania demokracji (95% wskazań);
  • przekonanie, że głosowanie jest obywatelskim obowiązkiem (87% wskazań);
  • chęć uniknięcia wyrzutów sumienia, które pojawiłyby się, gdyby partia przegrała niewielką ilością głosów (63% wskazań);
  • chęć uniknięcia poczucia winy związanego z ominięciem wyborów (50% wskazań);
  • lęk przed ostracyzmem ze strony rodziny (20%) i znajomych (16%).

Z badań dr Żerkowskiej–Balas wynika także, że 80% wyborców i wyborczyń uważa, że procedura wyborcza jest tak łatwa, że nie ma powodów, aby nie głosować. Ponieważ jednak nie wszyscy wiedzą, z jakich ułatwień w dostępie do głosowania mogą skorzystać, koalicja Masz Głos, Masz Wybór przypomina o materiałach, które opracowała w ramach kampanii Głosuj Bez Przeszkód. Na stronach www.maszglos.pl i www.glosuj.org.pl można dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób zagłosować mogą osoby pracujące lub studiujące poza miejscem zameldowania, jak zagłosować, jeśli w weekend wyborczy zdecydujemy się wyjechać na wycieczkę, jak głosować za granicą oraz z jakich ułatwień skorzystać mogą osoby starsze i osoby z niepełnosprawnością.

Pełne opracowanie badań dr Marty Żerkowskiej-Balas (Uniwersytet SWPS) Wyraz poparcia czy obywatelski obowiązek – co motywuje Polaków do głosowania?

Skrót opracowania