Strona - archiwum Koalicji Masz Głos, Masz Wybór
Poniżej znajdują się badania i analizy opracowane podczas działania Koalicji Masz Głos, Masz Wybór.
Obchodzony w pierwszy czwartek lutego Światowy Dzień Wyborów jest okazją do pytań o to, czy w Polsce wybory faktycznie są powszechne. Czy Polacy i Polki mają dostęp do wyborów? Czy otrzymują informację, jak oddać głos? Fundacja Batorego i program Masz Głos, Masz Wybór prezentują badanie strony internetowej Państwowej Komisji Wyborczej.
Państwowa Komisja Wyborcza. Raport na temat funkcjonalności strony internetowej
Analiza ław parlamentarnych pozwala na wyciagnięcie wniosków na temat zmieniających się trendów wyborczych. Zgodnie z założeniami rośnie odsetek posłanek, możemy też mówić o profesjonalizacji polityki. Niestety większość głosów w wyborach do Senatu nie znajduje swojego odzwierciedlenia w mandatach, co u głosujących może wzmacniać poczucie braku sprawstwa. zapraszamy do lektury opracowania Mateusza Zaremby z Uniwersytetu SWPS.
Kto zasiądzie w parlamencie? Omówienie zmian trendów wyborczych
Wybory parlamentarne to nie tylko symboliczne „święto demokracji”, ale również skomplikowane przedsięwzięcie organizacyjne, wymagające wielu technicznych decyzji. Ostatnie wybory samorządowe (fatalne pod względem organizacyjnym i wizerunkowym) przypomniały wszystkim, że czasem pozornie nieistotne, techniczne drobiazgi mają znaczenie – nie tylko dla komfortu obywatela idącego do wyborów, ale również dla legitymizacji wyborów i autorytetu państwa. Dr Adam Gendźwiłł omawia wady projektu kart wyborczych oraz mozliwości ich ulepszenia, wspierając się zagranicznymi przykładami.
Kolejne kłopoty z broszurą? Opinia o projekcie kart wyborczych w wyborach do Sejmu
Jakie czynniki sprawiają, że młodzi ludzie, którzy właśnie zostali uprawnieni do głosowania, biorą udział w wyborach lub z nich rezygnują? Zapraszamy do lektury opracowania dr Marty Żerkowskiej – Balas i Mateusza Zaremby z Uniwersytetu SWPS. Tekst omawia profil demograficzno-społeczny obywateli, którzy uzyskali czynne prawo wyborcze i głosowali oraz związki między partycypacją osób, które otrzymały prawo głosowania, a ich wiedzą polityczną i orientacją światopoglądową.
Partycypacja nowych wyborców . Pełne opracowanie [PDF]
Partycypacja nowych wyborców. Skrót opracowania [PDF]
Wyborcy, idąc do urn, kierują się różnymi motywacjami. Najbardziej oczywistą z nich wydaje się chęć poparcia konkretnej partii. Z drugiej strony istnieje powszechne przekonanie, że głosowanie to obywatelski obowiązek. Oczywiście obie motywacje nie muszą się wykluczać. Nieinstrumentalne korzyści płynące z głosowania (niezwiązane z wynikiem wyborów, te bowiem zostaną rozstrzygnięte niezależnie od tego, ile osób zagłosuje) wydają się szczególnie ważną motywacją skłaniającą Polaków do pójścia do urn. Prezentujemy opracowanie dr Marty Żerkowskiej – Balas (Uniwersytet SWPS) podsumowujące badania przeprowadzone po wyborach parlamentarnych 2011.
Co motywuje Polaków do głosowania? Pełne opracowanie [PDF]
Co motywuje Polaków do głosowania? Skrót opracowania [PDF]
W ostatnich latach do polskiego prawa wyborczego wprowadzono duży pakiet różnorodnych ułatwień w głosowaniu. Mechanizmy te stanowią bardzo istotną gwarancję konstytucyjnej zasady powszechności wyborów, z której wynika, że państwo ma obowiązek usunięcia barier technicznych i organizacyjnych utrudniających obywatelom i obywatelkom udział w głosowaniu. Niestety oferowane wyborcom i wyborczyniom ułatwienia są wciąż mało znane i rzadko stosowane. Prezentujemy opracowanie dr. Jarosława Zbieranka dotyczące istniejących ułatwień oraz ich popularności.
Wybory samorządowe 16 listopada 2014 okazały się ciągiem porażek organizacyjnych – od awarii systemu informatycznego, opóźnionego podania wyników do wysokiego odsetka głosów nieważnych. Osiem miesięcy po wyborach Fundacja Batorego prezentuje zbiór analiz i rekomendacji na przyszłość „Co się stało 16 listopada? Wybory samorządowe 2014”.
Co się stało 16 listopada? [PDF]
Co się stało 16 listopada? [EPUB]
Stan prawny, stan faktyczny, wybrane przykłady zagraniczne. Problemy i wyzwania. Polecamy opracowanie Krzysztofa Izdebskiego.
Krótki przewodnik po referendum [PDF]
Z początkiem września 2015 zaczną obowiązywać przepisy ustawy o petycjach. W toku prac nad nią podkreślano znaczenie ustawy dla rozwoju demokracji bezpośredniej i zwiększenia aktywności obywatelskiej. Zapraszamy do lektury opracowania Krzysztofa Izdebskiego.
Ustawa o petycjach. Fundament czy fasada? [PDF]
Od momentu transformacji ustrojowej pokutuje w Polsce przekonanie, że jesteśmy narodem mało aktywnym, niechętnym do współpracy na poziomie lokalnym i do udziału w procesach podejmowania decyzji. Bliższe przyjrzenie się tym sprawom prowadzi jednak do konkluzji, że sytuacja nie jest tak zła, jak można byłoby się spodziewać, a pewne trendy wskazują wręcz na to, że mieszkańcy naszego kraju coraz chętniej angażują się w sprawy publiczne.
Zmiany w nastawieniu polaków do uczestnictwa w procesach podejmowania decyzji [PDF]
Ekspertyza Zmiany niezauważone? O tym, jak zadziałały jednomandatowe okręgi wyborcze w wyborach do rad gmin w 2014 roku dr Adama Gendźwiłła jest częścią specjalistycznej publikacji Fundacji Batorego Co się wydarzyło 16 listopada? Wybory samorządowe 2014, która zostanie opublikowana do końca maja na stronie www.maszglos.pl
Wybory samorządowe z 16 listopada 2014 roku ujawniły nie tylko słabości organizacyjne Państwowej Komisji Wyborczej i Krajowego Biura Wyborczego. Jednak – co ważne – ten kryzys stwarza szansę na wprowadzenie potrzebnych zmian. Publikacja zawiera teksty specjalistów nt istotnych problemów naszego systemu wyborczego.
Wybory: wiarygodność i sprawność [PDF]
Wybory samorządowe z listopada 2014 pokazały, że uchwalony z poparciem wszystkich sił politycznych Kodeks wyborczy wymaga pilnych poprawek.W niniejszym opracowaniu skupiamy się na propozycjach korekt w prawie wyborczym, które można – biorąc pod uwagę ograniczenia konstytucyjne – wprowadzić w krótkim czasie. Zapraszamy do lektury tekstu dr Dawida Sześciło.
Prawo wyborcze – od czego zacząć zmiany? [PDF]
Załamanie się systemu informatycznego wspomagającego organizację wyborów samorządowych wywołało lawinę krytyki wobec Państwowej Komisji Wyborczej i Krajowego Biura Wyborczego. PKW podało się do dymisji, ze stanowiska odszedł wieloletni Szef KBW Kazimierz Czaplicki. Pozostały jednak problemy i wyzwania dotyczące sprawnej organizacji kolejnych wyborów. W końcu wyborczy maraton dopiero się zaczął, a przed nami w 2015 r. wybory prezydenckie i parlamentarne. Nie ulega wątpliwości, że administracja wyborcza, przez lata funkcjonująca bez istotnych zmian i wstrząsów, potrzebuje gruntownego audytu, a następnie reformy.
Zapraszamy do zapoznania się z zestawem najważniejszych kwestii do dyskusji wokół przyszłości PKW i KBW.
Jakich zmian potrzebuje Państwowa Komisja Wyborcza i Krajowe Biuro Wyborcze?, Dawid Sześciło [PDF]
Polecamy opracowanie, w którym dr Dawid Sześciło omawia podstawy prawne działań informacyjnych i edukacyjnych władz lokalnych oraz obowiązki gmin wynikające z Kodeksu wyborczego.
Obowiązki władz samorządowych w zakresie informacji i edukacji wyborczej [PDF]
Raport autorstwa Dawida Sześciły, Mikołaja Cześnika oraz Radosława Markowskiego prezentuje rozwiązania służące zwiększeniu udziału obywateli w wyborach i polepszeniu dostępu do informacji o kandydujących i ich programach m.in. poprzez usprawnienie systemu informacji i edukacji wyborczej, poprawę oferty politycznej oraz łatwiejsze korzystanie z prawa do kandydowania. Raport zawiera omówienie ordynacji wyborczych pod kątem ich wpływu na frekwencję wyborczą oraz prezentuje doświadczenia innych krajów oraz opinie ekspertów z różnych dziedzin (socjologów, politologów, prawników, polityków i przedstawicieli organizacji pozarządowych).
Propozycje zmian zostały opracowywane podczas cyklu seminariów organizowanych przez Fundację w roku 2012 i zebrane w raporcie Obywatele i wybory.
Raport:
Obywatele i wybory, Dawid Sześciło, Mikołaj Cześnik, Radosław Markowski [PDF]
Wyciąg z raportu:
Czy na małe zainteresowanie obywateli udziałem w wyborach ma wpływ brak odpowiednich kandydatów i niska jakość programów? Omówienie badań przeprowadzonych przez Centrum Badania Opinii Społecznej nt. przyczyn absencji wyborczej.
Wyniki badań:
Obywatele i Wybory, Marta Żerkowska-Balas Aleksandra Kozaczuk, Warszawa [PDF]
Komentarz do badań: